ue logos

Stowarzyszenie Kopalnia Sztuki zakończyło prace renowacyjne prowadzone w zabytkowym budynku wentylatora Szybu Maciej - dawnej Kopalni Concordia w Zabrzu, które były realizowane dzięki dofinansowaniu uzyskanemu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Dotychczasowy stan budynku wentylatora wpisanego do Rejestru Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków groził dalszą nieodwracalną degradacją i bezpowrotnym zniszczeniem tego ważnego dla tożsamości kulturowej regionu obiektu. Starania podjęte przez Stowarzyszenie Kopalnia Sztuki w latach 2017-2020 na rzecz ratowania zabytku, pozwoliły na przeprowadzenie szeregu prac renowacyjnych. Dzięki pozyskanym środkom przeprowadzono renowację dachu, konserwację elewacji oraz wnętrz w celu udostępnienia odwiedzającym zabytku wpisanego na Szlak Zabytków Techniki. Ponadto zrealizowano prace w otoczeniu obiektu związane z wyrównaniem terenu, które pozwoliły na zlikwidowanie barier architektonicznych i przystosowanie zabytku do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Działania podjęte przez Stowarzyszenie Kopalnia Sztuki wpisują się w Lokalny Program Rewitalizacji Obszarów Miejskich Miasta Zabrze i wzbogacają wartość architektoniczną całego zabytkowego Zespołu Szyb Maciej.

Dzięki realizacji projektu „Rewitalizacja i przystosowanie dla celów kulturalnych budynku wentylatora Szybu Maciej na obszarze dawnej kopalni Concordia w Zabrzu” Stowarzyszenie wprowadzi nową ofertę kulturalną, m. in. zaprezentuje stałą wystawę „Dziedzictwo dawnej techniki górniczej - Ekspozycja przewietrzania kopalni Concordi”.

Realizacja przedsięwzięcia była możliwa dzięki współpracy Stowarzyszenia z Przedsiębiorstwem Górniczym DEMEX Sp. z o.o., które jest właścicielem zabytkowego Zespołu Szyb Maciej w Zabrzu.

Nowa oferta Stowarzyszenia Kopalnia Sztuki związana z zrewitalizowanym Zabytkiem obejmuje:

  • Zwiedzanie indywidualne (z przewodnikiem w języku polskim lub języku angielskim)
  • Zwiedzanie grupowe (z przewodnikiem w języku polskim lub języku angielskim)
  • Możliwość organizacji wydarzeń kulturalnych w obiekcie
  • Pamiątki (materiały promocyjno-informacyjne)

Ze względu na aktualne obostrzenia związane z pandemią SARS-COV-2 niektóre z powyższych elementów oferty mogą być niedostępne. Szerszych informacji udziela Stowarzyszenie Kopalnia Sztuki pod nr tel. 32 271 24 49 wew. 14

Nasze zabytki

Szyb Maciej

Zespół dawnego szybu „Maciej” w Zabrzu Maciejowie przy ul. Srebrnej 6 został wpisany do rejestru zabytków „A” województwa śląskiego z mocy decyzji Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach (nr K-RD-KL/4160/8165/159/05...

Dawny „Dom Kawalera”

Dawny „Dom Kawalera” usytuowany przy ul. Hagera 41 w Zabrzu jest wpisany do rejestru zabytków z mocy decyzji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach z dnia 29.10.1997 roku. Obiekt do dnia...

Markownia dawnej kopalni „Ludwig”

Zespół dawnej kopalni „Ludwik” obejmuje zabudowę historycznego zakładu górniczego. Jego początki sięgają lat pięćdziesiątych XIX wieku. W 1852 r zostało nadane pole górnicze kopalni „Ludwigsglück”,. Było własnością m.in. Gustawa Ruffera...

Stowarzyszenie Kopalnia Sztuki

ul. Hagera 41
41-800 Zabrze

REGON: 240590122
NIP: 648 261 76 46

email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
telefon: 032 271 24 49 wew. 14
faks: 032 271 24 49 wew. 12

ING Bank Śląski S.A. o/Zabrze 
34 1050 1588 1000 0023 1483 1062Mając na uwadze ochronę Państwa danych osobowych i dbając o Państwa prywatność, zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności przetwarzania danych osobowych.