ue logos

20. jubileuszowy Festiwal Muzyki Improwizowanej JAZ odbył się w trzech odsłonach: 31 maja, 1 czerwca oraz 22 czerwca.

Inauguracja festiwalu miała miejsce w Miejskim Ośrodku Kultury w Zabrzu. Wspaniali muzycy z formacji Maciej Obara International Quartet, wspólnie z Marianem Oslislo – grafikiem projektantem, a prywatnie znawcą jazzu i założycielem Jazzowej Asocjacji Zabrze, specjalnie na potrzeby jubileuszowej edycji festiwalu przygotowali spektakl audiowizualny w hołdzie jednemu z największych gigantów jazzu w historii – „Hommage à Coltrane”.

Nazajutrz, w Markowni dawnej kopalni „Ludwik” w Zabrzu, licznie zgromadzona publiczność mogła podziwiać występ unikatowej międzynarodowej formacji – polsko-czesko-słowacko-węgierskiego big bandu z liderem Matúšem Jakabčicem. „Visegrad Jazz Orchestra” wywodzi się z czesko-słowackiej formacji big-bandowej Matúša Jakabčica, w skład której wchodzą wybitni jazzmani z ogromnym doświadczeniem w zakresie gry w dużych zespołach jazzowych. Na potrzeby projektu do czesko-słowackiego składu dołączą wybitni muzycy z Polski i Węgier. “Matúš Jakabčic CZ SK Big Band” po raz pierwszy wystąpił w 2004 r. na czeskim festiwalu jazzowym w Prerovie i od tego czasu regularnie występuje na międzynarodowych scenach festiwalowych i koncertowych. W 2006 r. big band dał w wiedeńskim ORF Radiokulturhaus znakomity koncert z udziałem austriackiego saksofonisty Harry’ego Sokala, transmitowany do 16 krajów na całym świecie. Koncert zarejestrowano na płycie Matúš Jakabčic CZSK Big Band featuring Harry Sokal“ w 2007 r. Kolejne nagranie live, tym razem z koncertu zorganizowanego w praskim zamku przez Prezydenta Czech Vaclava Klausa, ukazało się we wrześniu 2009, zaś w  istopadzie tego roku na rynku ukazało się nagranie koncertu w Filharmonii Bratysławskiej.

Koncert międzynarodowej formacji jazzowej „Visegrad Jazz Orchestra” był możliwy dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Kopalnia Sztuki w Zabrzu i wsparciu finansowemu Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Fundusz Wyszehradzki docenił wielowymiarowość tego projektu oraz jego wartość dodaną w postaci promowania różnorodności kulturowej, narodowej i społecznej na polu wspólnej pasji muzycznej, oraz integracji międzynarodowego środowiska muzycznego. Występ big-bandu, będącego od zawsze synonimem pełni brzmienia, był wydarzeniem spektakularnym, nawiązującym do złotej ery światowego jazzu.

Jeszcze przed występem tej międzynarodowej formacji miłośnicy muzyki synkopowanej mogli posłuchać wirtuozowskiej gry znakomitego polskiego pianisty Michała Wróblewskiego ze swoim zespołem.

Festiwal tradycyjnie zakończył się wielkim plenerowym piknikiem muzycznym w Dzielnicowym Ośrodku Kultury w Zabrzu-Kończycach, w trakcie którego na JAZ-owej scenie pojawili się Mieczysław Szcześniak z zespołem oraz muzycy od lat zaprzyjaźnieni z festiwalem: saksofonista Adam Wendt, pianista Bartosz Hadała oraz gitarzysta Piotr Olszewski wraz z synami – perkusistą Maksymilianem i kontrabasistą Antonim.

Z galerią zdjęć można zapoznać się na stronie: www.jaz.zabrze.pl

Autorka artykułu: Anna Harasimowicz

 

Mając na uwadze ochronę Państwa danych osobowych i dbając o Państwa prywatność, zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności przetwarzania danych osobowych.