ue logos

Jak co roku o tej porze zapraszamy na wielkie święto Szlaku Zabytków Techniki. Już 13 czerwca Szyb Maciej przybierze nowe, odświętne oblicze.

Startujemy już o 12.00. Pierwszym blokiem, który przygotowaliśmy jest wielki Event dla najmłodszych - w tym roku Szyb Maciej w ramach Bajtelindustriady zamieni się w Kopalnię Krasnoludków. Najmłodsi będą mogli wziąć udział m.in. w wybuchowych zajęciach krasnoludków, czy spróbować swoich sił na industrialnej muzycznej ścianie. O 16.00 planujemy wielki finał Bajtelindustriady - czyli widowiskowy przemarsz 112 krasnoludków! Atrakcje dla dzieci - i całych rodzin - będą czynne od 12.00 do 19.00.
Oczywiście, tego dnia będzie można również zwiedzić cały obiekt: Od godz.12.00 jest możliwe zwiedzanie kanału wentylacyjnego wraz z ujęciem wody oraz budynku maszyny wyciągowej. Na spacer po 132 schodach, aby obejrzeć z platformy widokowej na wieży szybowej niezwykłą panoramę Zabrza i Gliwic zapraszamy w o godz. 12.30, 14.30 i 16.30. Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń, podobnie jak do udziału w wyjątkowej atrakcji: pokazie pracy maszyny wyciągowej, który odbędzie się dwukrotnie- o 13.30 i 15.30. Jak co roku będziemy również ważyć turystów na zabytkowej wadze furmankowej i mierzyć ciśnienie imprezy za pomocą gigantycznego barometru.

To nie koniec atrakcji przygotowywanych na ten dzień: o 17.00 ruszy niezwykły parowóz - czyli Gotowanie Pełna Parą. Będziemy razem warzyć zupę chmielową. Degustacja tego niezwykłego specjału o 19.00.

Wieża szybowa, nasz znak rozpoznawczy również pokaże swoje odświętne oblicze: o 18.00 stanie się…niezwykłą sceną, ponieważ odbędzie się na niej koncert kwintetu Załogowej Orkiestry Dętej Kopalni Makoszowy! Orkiestra w pełnym już składzie zakończy koncert na scenie, stworzonej z industrialnego wiaduktu.

Zapraszamy również na część realizowaną w partnerstwie z Klastrem Biznesów Kreatywnych w ramach creative eventu Klastra: o godzinie 19.30 na scenie pojawi się obiecujący, młody zabrzański zespół Bokonon Ltd, a gwiazdą wieczoru będzie Kapela ze Wsi Warszawa – legendarna już grupa, polski towar eksportowy, prezentująca oryginalną mieszankę folku i muzyki elektronicznej.

Na wszystkie wydarzenia w ramach Industriady i creative eventu Klastra Biznesów Kreatywnych wstęp wolny! Zapraszamy!

Mając na uwadze ochronę Państwa danych osobowych i dbając o Państwa prywatność, zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności przetwarzania danych osobowych.