W dniach 01.10.-02.11.2024 r. zapraszamy do odwiedzenia wystawy "RAZEM" autorstwa Magdaleny Darmoń. Wystawa prezentowana jest w Bistro "Maciej" na terenie Zabytkowego Kompleksu Szyb Maciej w Zabrzu przy ul. Srebrnej 6. Wstęp wolny - wystawa czynna w godzinach otwarcia Bistro.
Wystawa fotograficzna „Razem” to podsumowanie blisko dwuletniego projektu wolontariackiego, w który zaangażowane były dziesiątki osób - uczniowie, nauczyciele, dyrektorzy i rodzice Centrum Edukacji i Rehabilitacji w Zabrzu oraz III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Zabrzu. Początkowo inicjatywa miała nazwę „Słowo-obraz-gest”, ale z czasem ta nazwa okazała się niewystarczająca dla idei, która kształtowała się w trakcie trwania projektu. Zaangażowanie, poczucie wspólnego i spójnego dzieła dało nazwę RAZEM. Projekt miał formułę warsztatów, które połączyły młodzież z niepełnosprawnościami uczącą się w Centrum Edukacji i Rehabilitacji z wolontariuszami czyli uczniami III LO. Od dwóch lat, każdego miesiąca w bibliotece szkoły odbywały się warsztaty, które umożliwiły doświadczania rzeczy niezwykłych. Spotykały się dwa światy, na co dzień raczej osobne, dalekie. Spotkaniom towarzyszyło zdziwienie, radość, głośny śmiech; uczyły otwartości, współpracy, zrozumienia i empatii.
Zaczęło się od czytania bajek, tematycznych spotkań z bohaterami książek, degustacji smakołyków przygotowanych przez młodzież; prostych gier i zabaw. Projekt ewaluował w coraz bardziej śmiałe pomysły, angażował młodzież z Centrum do robót ręcznych, tańca i śpiewu. Nawiązano współpracę Akademią Muzyczną w Katowicach, Szkołą Gry na Ukulele, Fundacją Gaia. Zdarzyło się nawet opuścić szkolną bibliotekę i przenieść na Święto Drzewa do Centrum Edukacji i Rehabilitacji; role się odwróciły i to uczniowie Trójki byli podejmowani jako mili goście. Gdziekolwiek się odbywały, spotkania były rodzajem warsztatów, które angażowały uczestników do aktywności o różnorodnym charakterze: plastycznym, muzycznym, sportowym, ekologicznym, tanecznym, kulinarnym. Ale nie tylko zabawa była ważna; dla wolontariuszy idea dobroczynności, wsparcie słabszych, opiekuńczość stały się rzeczywistością, która będzie im towarzyszyć całe dorosłe życie. Dla osób z niepełnosprawnościami były to chwile, kiedy czuły się jak gwiazdy - wyjątkowe i wspaniałe.
Spotkania warsztatowe fotografowała Magdalena Darmoń. Skrupulatnie, z cierpliwością i pasją reporterki portretowała uczestników spotkań. Kolorowe, czarno-białe, spontaniczne, pozowane to osobny rozdział projektu, to kilka tysięcy zdjęć. Fotograficzny zapis spotkań zostanie nie tylko jako pamiątka ale i zachęta do dalszych działań. Pierwsza prezentacja zdjęć odbyła się w trakcie spotkania bożonarodzeniowego, w czasie którego spotkali się organizatorzy i uczestnicy projektu wraz z rodzicami i opiekunami. Reportaż został pokazany w formie kilkudziesięciu slajdów, z których najlepsze fotografie są zaprezentowane na obecnej wystawie. Chcemy podzielić się naszą przygodą. Zapraszamy do oglądania.