ue logos

fortepianarium02

08.03.2015 godz. 17.00

Utwory kameralne i solowe synów Jana Sebastiana Bacha

 

Johann Christoph Friedrich Bach
Sonata G-dur na wiolonczelę i basso continuo
Allegretto – Rondeaux

Johann Christian Bach
Sonata c-moll na fortepian solo op. 17 nr 2
Allegro – Andante – Prestissimo

Johann Christoph Friedrich Bach
Sonata A-dur na wiolonczelę i fortepian (rekonstrukcja Stefan Fuchs)
Allegro – Larghetto - Rondo. Allegretto

Johann Christian Bach
Sonata A-dur na 4 ręce op. 18 nr 5
Allegretto – Tempo di Menuetto

Carl Philipp Emanuel Bach
Fantazja C-dur na fortepian solo Wq 59/6

Johann Christoph Friedrich Bach
Sonata C-dur na 4 ręce
Allegro con brio – Andante – Rondo. Allegretto

 

Wykonawczynie:
Teresa Kamińska - wiolonczela
Petra Matějová, Katarzyna Drogosz – fortepian

 

Teresa Kamińska ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie wiolonczeli prof. Witolda Hermana oraz studia podyplomowe na Wydziale Historycznych Praktyk Wykonawczych Sweelinck Conservatorium w Amsterdamie w klasie wiolonczeli barokowej Woutera Möllera. Była stypendystką Ministra Kultury i Sztuki oraz laureatką nagrody Primus Inter Pares. Od wielu lat związana jest z Akademią Muzyczną w Krakowie – od 2001 adiunkt w Katedrze Wiolonczeli i Kontrabasu, od roku 2007 prowadzi klasę wiolonczeli barokowej. 

Entuzjastka nurtu wykonawstwa historycznego – na wiolonczelach historycznych gra muzykę od XVII do XIX w. Chętnie wykonuje własne transkrypcje dzieł Bacha, Händla, Schuberta i Brahmsa. Ma w repertuarze także utwory współczesne (Moszumańska-Nazar, Paciorkiewicz, Penderecki, Walaciński i in.). Przez wiele lat związana z Concerto Polacco Marka Toporowskiego, współpracuje także z innymi formacjami, m. in. Die Kölner Akademie, Harmonologia, Capella Cracoviensis oraz Il Tempo. Z zespołami tymi występowała w ramach prestiżowych festiwali polskich i zagranicznych (Tage Alter Musik in Herne, Days of Early Music Bratislava, Chopin i Jego Europa, Europäische Festwochen in Passau, Europaische Kirchenmusik in Schwäbisch Gmünd, Vestfoldfestival in Norway, Forum Alte Musik Köln, Międzynarodowy Festiwal Bachowski w Świdnicy, Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej i in.). Dokonała kilkudziesięciu nagrań kameralnych i orkiestrowych. W ostatnich latach ukazały się nagrane wspólnie z Markiem Toporowskim albumy: Seven Angels z utworami na wiolonczelę i organy kompozytorów XX w. (nominowany do nagrody Fryderyk 2013) oraz Bach A cinque cordes z autorskimi transkrypcjami na wiolonczelę piccolo i klawesyn (nominowany do nagrody Fryderyk 2014). Artystka chętnie angażuje się w działalność pedagogiczną, wielokrotnie prowadziła kursy interpretacji: Letnia Akademia Muzyczna w Krakowie (2009), Forum Muzyka Dawna na UMFC (2008-2013), Letnie Kursy Metodyczne Muzyki Dawnej w Warszawie (2010), Międzynarodowy Festiwal Bachowski w Świdnicy (2007, 2008), J. S. Bach – sztuka transkrypcji w Akademii Muzycznej w Katowicach (2008), Internationale Musikwerkstat Schloss Trebnitz (2010), Polsko-niemiecka Akademia Orkiestrowa w ramach Festiwalu Bachowskiego w Lipsku (2014), Międzynarodowa Letnia Akademia Muzyki Dawnej w Warszawie (2014).

 

Petra Matějová łączy w swojej karierze grę na fortepianie historycznym i współczesnym. Studiowała w Pradze, Amsterdamie i Paryżu. Odbyła także studia doktoranckie w ramach międzynarodowego programu Akademii Muzycznej w Brnie, Konserwatorium Paryskiego oraz Sorbony. W maju 2014 obroniła pracę doktorską poświęconą twórczości fortepianowej J. V. Voříška w kontekście stylu fortepianowego początków XIX wieku.

Jako kameralistka w repertuarze współczesnym występuje w duecie z Haną Brožovą, pierwszą flecistką Praskiej Orkiestry Symfonicznej oraz z muzykami kwartetów smyczkowych Škampa i Kocian. Na instrumentach historycznych jej partnerami są wioloczelista Marek Štryncl, zespół Musica Florea, Ensemble Inégal oraz śpiewaczki Franziska Gottwald i Irena Troupová. Wraz z Katarzyną Drogosz tworzy duet na fortepianie historycznym.

Petra Matějová występowała w najważniejszych cyklach koncertowych w swoim kraju, między innymi na festiwalu Praska Wiosna oraz w Rudolfinum. Regularnie zapraszana jest na koncerty w całej Europie. Jej występy transmitowała telewizja Mezzo oraz Czeskie Radio. Nagrania CD dokonane przez Petrę Matějovą zawierają m .in. kompozycje Schuberta, Beethovena i Voříška.

Od 1995 roku Petra Matejova prowadzi klasy mistrzowskie gry na fortepianie współczesnym i historycznym, a także poświęcone kameralistyce. W latach 2007-2009 prowadziła klasę pianoforte w ramach Letniej Szkoły Muzyki Dawnej w Valticach. Od 2008 jest wykładowcą Akademii Muzycznej im. Janáčka w Brnie. 

Repertuar klasyczny wykonuje najczęściej na własnym instrumencie będącym kopią fortepianu Walter&Sohn z 1805 roku zbudowanym przez Paula McNulty w 2008 roku.

 

Katarzyna Drogosz, pianistka specjalizująca się w grze na instrumentach historycznych. Absolwentka Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie fortepianu, Conservatorium van Amsterdam w klasie fortepianu historycznego oraz Musikhochschule Freiburg w klasie klawesynu. Studiowała także dyplomację kulturalną w Collegium Civitas w Warszawie. Interesuje się zagadnieniami budowy i historii fortepianu. Laureatka międzynarodowego konkursu „Musica Antiqua” w Brugii w kategorii pianoforte solo. Koncertuje w Polsce i za granicą, jako kameralistka współpracuje m. in. z wiolonczelistką Teresą Kamińską, sopranistką Martą Boberską oraz pianistką Petrą Matejovą. Zapraszana przez znaczące instytucje – między innymi Filharmonię Narodową w Warszawie, Filharmonię Łódzką, Wrocławską Orkiestrą Barokową, Capellę Cracoviensis. Występowała m .in. na festiwalu „Kręgi Sztuki” w Cieszynie, na Festiwalu Bachowskim w Świdnicy oraz na festiwalu „Anima Musica” w Gdyni. Wraz z flecistką Annie Laflamme i wiolonczelistką Dorotheą Schönwiese tworzy trio, z którym koncertowała między innymi na Mozartfest w Würzburgu, w ramach cyklu Forum Alte Musik w Kolonii oraz na festiwalu Tage Alter Musik w Herne. W duecie z puzonistą Ercole Nisinim nagrała płytę dla drezdeńskiej wytwórni Querstand. Wielokrotnie prowadziła klasę fortepianu historycznego w ramach Międzynarodowej Letniej Akademii Muzyki Dawnej w Wilanowie oraz Międzynarodowej Letniej Szkoły Muzyki Dawnej w Lidzbarku Warmińskim. Od 2010 roku pracuje jako asystent w klasie klawesynu Profesora Marka Toporowskiego w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Od 2013 roku prowadzi wykłady także w Akademii Muzycznej w Krakowie.

Mając na uwadze ochronę Państwa danych osobowych i dbając o Państwa prywatność, zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności przetwarzania danych osobowych.